Agencja pracy tymczasowej – czy warto skorzystać?

Coraz częściej można się spotkać z pojęciami takimi jak agencja pracy tymczasowej czy leasing pracowniczy. Każdy z nas szuka nowych doświadczeń, chcę poszerzyć swoje CV czy po prostu pragnie poczuć coś nowego. Dlatego nic dziwnego, że te termin rosną w popularności. Co dokładnie oznacza agencja pracy tymczasowej? Czym się zajmuje? I kto może zostać zatrudniony przez taką formę pośrednictwa? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Na czym polega agencja pracy tymczasowej?

W największym skrócie, agencja pracy tymczasowej polega na odnajdywaniu i pośredniczeniu w zatrudnianiu pracowników, tj. zajęciu się wszystkimi formalnościami. De facto staje się ona pracodawcą i oddelegowuje zatrudnionego do pracy w zaznajomionym przedsiębiorstwie.

Głównymi procesami, jakimi zajmują się agencje pracy tymczasowej, to dwie sprawy:

  • Poszukiwanie, rekrutacja i zatrudnianie kandydatów do pracy – na zlecenie klienta poszukują odpowiednich pracowników, a następnie przechodzą przez procesy rekrutacyjne aż do podpisania umowy.
  • Realizacji obsługi kadrowo-płacowej pracowników w trakcie ich zatrudnienia – czyli wypłacanie wynagrodzenia, rozliczanie urlopów etc.

Ile kosztują usługi agencji pracy tymczasowej?

Każda agencja pracy tymczasowej pobiera określoną marżę od konkretnego zlecenia. Ile to kosztuje? To zależy od wielu czynników, a większość pośredników ustala stawki w sposób indywidualny. Te bardziej ogólne czynniki to oczywiście branża, sezon, popyt i podaż na konkretne stanowisko czy stopień zaawansowania stanowiska. Wśród konkretnych kosztów związanych z usługą świadczoną przez agencję pracy tymczasowej wymienia się zazwyczaj:

  • koszt pozyskania i zatrudnienia kandydatów
  • pełną obsługę administracyjno-kadrową,
  • opiekę konsultanta nad zatrudnionymi podczas trwania współpracy
  • koszty poszukiwania nowych pracowników w sytuacjach awaryjnych.

Zawsze warto wybierać renomowane agencje pracy tymczasowej, jak chociażby gdyńska agencja ColiberHR.

Kto może zostać zatrudniony w agencji pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej może zatrudnić praktycznie każdego, poza kilkoma wyjątkami. Mogą to być zarówno pracownicy niższego szczebla, jak i stanowiska kierownicze. Tacy pośrednicy funkcjonują w praktycznie każdym obszarze: usługowym, rolniczym, przemysłowym i handlowym. Jednakże z pewnością najczęściej podpisywane umowy to te związane z produkcją oraz usługami.

Natomiast wśród stanowisk-wyjątków, na które to umowy taka agencja podpisać umowy nie może, to takie zawody jak: robotnicy prowadzący prace budowlane bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, pracownicy świadczący pracę w zbiornikach, kanałach czy wnętrzach urządzeń technicznych, specjaliści od materiałów niebezpiecznych (np. wybuchowych, chemicznych) oraz zatrudnieni do pracy na wysokościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *