Co przyniesie następna faza innowacji w dziedzinie smartfonów?

Skromne ostatnio wyniki  światowej sprzedaży skłaniają niektórych obserwatorów do opinii, że innowacje w dziedzinie smartfonów ugrzęzły w fazie „wąskiego gardła”, a nowe urządzenia oferują raczej kolejne aktualizacje i nowsze wersje niż przełomowe funkcje. Inni wieszczą nawet rychły koniec epoki smartfonów jako takich.

Jednak za sprawą szybko rozwijających się technologii mobilnych, takich jak 5G, AI czy AR, użytkownicy niebawem będą mogli zrobić dzięki swoim smartfonom jeszcze więcej niż dotychczas. Urządzenia te, zamiast tracić na znaczeniu, dzięki następnej fali innowacji technologicznej staną się dla nas jeszcze bardziej niezastąpione. Niezależnie od tego, czy będzie chodziło o wykorzystanie rozszerzonej łączności, czy czerpanie z mobilnej inteligencji nowej generacji, większy wyświetlacz stanie się kluczem do oceny przyszłych doświadczeń użytkowania smartfonów.

Mimo obecnych trendów wciąż żyjemy w świecie, w którym wyświetlacz nie może być większy niż urządzenie, do którego przynależy. W Samsung zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak można przezwyciężyć to ograniczenie i rozszerzyć możliwości tego, co użytkownicy mogą osiągnąć, korzystając ze smartfonów „w biegu”.

Kształt rzeczy przyszłych

Wyświetlacze smartfonów nie mogą stać się większe, nie wpływając przy tym negatywnie na przenośność tych urządzeń – tak przez długi czas brzmiała zasada określająca granice rozmiaru ekranów.

Jednak zamiast ją zaakceptować, skoncentrowaliśmy nasze wysiłki w zakresie innowacji na wyeliminowaniu sprzeczności pomiędzy wielkością wyświetlacza a przenośnością oraz na opracowaniu smartfonu w nowej formie.

Niedawna prezentacja wyświetlacza Infinity Flex podczas konferencji SDC 2018 zasygnalizowała rozpoczęcie nowego rozdziału. Skonstruowanie składanego urządzenia nie było proste. Od debiutu prototypu elastycznego wyświetlacza na targach CES 2011 aż 7 lat trwało udoskonalenie technologii i zaoferowanie użytkownikom niezwykłych doświadczeń. Od opracowania nowych materiałów po skuteczne stawienie czoła wyzwaniom mechanicznym – składany ekran wymagał całkowitej rekonfiguracji smartfonu zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Przygotowanie na nową epokę

Oczekujemy, że w najbliższych latach forma smartfonów przechodzić będzie prawdziwą rewolucję. Urządzenia, które można będzie zwijać czy rozciągać, lub takie, które dadzą się składać na wiele różnych sposobów, nie stanowią już czystego science-fiction. Samsung jest gotów jak najszybciej urzeczywistnić tę przyszłość i tworzyć istotne doświadczenia dla użytkowników, by mogli więcej czasu poświęcać na robienie tego, co kochają.

Aby wyprodukować nowe, składane urządzenie, poczyniliśmy znaczne inwestycje w stworzenie nowego materiału, który całkowicie zmienia anatomię wyświetlacza smartfonu. Sprawiliśmy także, że samo składanie odbywa się w sposób naturalny, co użytkownicy mogą docenić już od pierwszego rozłożenia smartfonu, i nie wpływa na trwałość urządzenia, co osiągnęliśmy, wykorzystując innowacyjną technologię mechaniczną mogącą wytrzymać setki tysięcy zgięć. Musieliśmy też poważnie zastanowić się nad tym, gdzie ulokować baterię, system chłodzący i aparat, by jak najefektywniej pomieścić je w smukłym korpusie. Wreszcie, co nie mniej ważne, rozszerzyliśmy intuicyjne doświadczenia użytkownika,  by zapewnić płynne przechodzenie aplikacji z mniejszego ekranu na większy.

Innowacje w dziedzinie smartfonów są na granicy kolejnej ogromnej transformacji. Pojawienie się wyświetlacza Infinity Flex to tylko początek. Nie ustaniemy w przesuwaniu granic tego, co możliwe i kształtowaniu przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *