Ubiegając się o przyznanie kredytu hipotecznego, banki bardzo wnikliwie analizują naszą zdolność kredytową, na którą składa się wiele czynników. Pozytywna decyzja kredytowa zależy przede wszystkim od zarobków osoby, która się o niego ubiega. Dotyczy to zarobków, jakie klient banku otrzymuje w ciągu roku i duże znaczenie ma ich ciągłość oraz systematyczność. To one mają największe znaczenie w procedurze przyznawania kredytu hipotecznego i to od nich zależy, jak wysoką pożyczkę otrzymamy i na jakich warunkach. Jeżeli twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, możesz spróbować szczęścia w innym banku lub skorzystać z jednej z naszych rad. Co można zrobić, aby być dla banku bardziej wiarygodnym?
Ubiegasz się o kredyt? Sprawdź swoją zdolność kredytową
Gdy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, bank bardzo szczegółowo prześwietla twoją zdolność kredytową i ocenia twoją wiarygodność jako dłużnika. To ważna dla banku informacja, na podstawie której jest on w stanie ocenić twoje szanse na spłacenie zobowiązania w całości i w ustalonym terminie. Należy pamiętać, że obowiązek spłaty rat kredytu ciąży na kredytobiorcy nawet przez kilkadziesiąt lat. Na podstawie naszej sytuacji finansowej z ostatnich lat, analitycy bankowi są w stanie przewidzieć jakie są realne szanse, że spłacimy zadłużenie, a po drodze nie przytrafi się nam się żadna zaległość. Z tego względu, równie ważne co zarobki są dla banku takie kwestie, jak nasza sytuacja rodzinna, ilość dzieci, ilość osób na utrzymaniu, posiadane nieruchomości pod które można zastawić kredytowaną nieruchomość, stabilność zatrudnienia, wykonywany zawód, a także naszą historię kredytową i pożyczkową. Wszystkie te kwestie są jednakowo ważne.
Zanim bank przedstawi nam konkretną ofertę kredytu, możesz samodzielnie ustalić swoją zdolność kredytową, aby wcześniej poznać swoje szanse na otrzymanie kredytu. Kalkulatory kredytowe są dostępne bezpłatnie na stronach internetowych wielu banków, a także w serwisach finansowych. To bardzo proste narzędzie, dzięki któremu można bardzo szybko ocenić swoje szanse na otrzymanie kredytu. Gdy poznasz swoją zdolność kredytową, możesz już łatwo zawęzić obszar poszukiwań nieruchomości, znając kwotę pożyczki na jaką możesz liczyć w banku. To najlepszy moment na przejrzenie ofert banków.
Dlaczego zdolność kredytowa jest tak ważna?
Najlepsza oferta banku to taka, która jest najbardziej dopasowana do twoich możliwości, a mówiąc prościej – na którą cię stać. Najlepiej, jeśli wybierzesz kilka takich ofert, aby później je ze sobą porównać. Na przeszkodzie do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej mogą stać różne czynniki. Banki obecnie udzielają kredytów w złotówkach, kredyty walutowe zaś są zarezerwowane wyłącznie dla osób otrzymujących zarobki w danej walucie. Jeszcze niedawno otrzymanie kredytu walutowego, a zwłaszcza we frankach nie stanowiło większego problemu, toteż cieszyły się one największym zainteresowaniem i przyznawano je na niezwykle korzystnych warunkach. Obecnie, osoby posiadające zobowiązanie we frankach są w bardzo trudnej sytuacji związanej z nagłym wzrostem kursu franka, a co za tym idzie – samego zobowiązania wobec banku. Frankowicze dochodzą swych praw przed sądem, mogą w tym liczyć na pomoc kancelarii frankowych, specjalizujących się w dochodzeniu roszczeń frankowiczów i mających już pierwsze wygrane tego typu sprawy za sobą. Występując przeciw bankom, oczekują w pierwszej kolejności unieważnienia umowy kredytowej we frankach ze względu na jej postanowienia, które są wadliwe prawnie.
Gdy twoje zarobki są zbyt niskie
Niestety, jedyną radą na zbyt niskie zarobki jest staranie się o podwyżkę lub zmiana pracy i odłożenie procedury kredytowej na później. Nie zawsze jest to jednak takie proste do wykonania. W takiej sytuacji, możesz spróbować ograniczyć swoje wydatki. Jeżeli aktualnie spłacasz inne zobowiązanie kredytowe lub pożyczkę w banku lub parabanku, możesz postarać się o ich wcześniejszą spłatę. Możesz również wystąpić o kredyt z inną osobą, dzięki czemu wasza zdolność kredytowa jest liczona podwójnie.
Zwiększenie szans na otrzymanie kredytu
Zbyt niska zdolność kredytowa nie musi brzmieć jak wyrok, może to być moment w którym postarasz się podejść do tematu z innej strony. Istnieje szereg pomysłów, które są dość często wykorzystywane przez klientów banków, Jednym z nich jest wystąpienie o kredyt wraz z pracującym małżonkiem. Jeżeli zaś twój małżonek nie jest nigdzie zatrudniony i tym samym wliczany jest do wydatków jakie ponosisz, możecie zastanowić się na intercyzą, czyli rozdzielnością majątkową. Możesz również ubiegać się o kredyt z innym członkiem rodziny, jednak musicie liczyć się z konsekwencjami, bo z chwilą przyznania kredytu, wszystkie prawa i obowiązki z tym związane przechodzą na również na drugą osobę. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie wkładu własnego, co znacząco podwyższy twoją zdolność kredytową. Bank może też zaproponować wydłużenie okresu kredytowania, co pozwoli obniżyć twoją miesięczną ratę i zwiększyć wiarygodność dla banku.