Jak długo idzie przelew?

Przelewy — ile trwa ich realizacja?

Przelewy internetowe cieszą się ogromną popularnością. Codziennie, na całym świecie, wykonuje się mnóstwo tego typu transakcji. Otrzymujemy za ich pośrednictwem pensje, płacimy za rachunki albo zakupy online. Niekiedy mogą nas zastanawiać terminy ich realizacji, bo niejednokrotnie zdarza się, że przelew dochodzi tego samego dnia, gdy innego razu musimy czekać do następnego dnia, a jeżeli przelew zlecimy w piątek, to nawet dwa dni.

Przelewy wewnętrzne

Transakcje dokonywane w obrębie rachunków należących do tej samej osoby w jednym banku są wykonywane natychmiastowo. Podobnie wyglądają transakcje między właścicielami rachunków w tym samym banku — w tym przypadku jest niemal pewne, że pieniądze otrzymamy tego samego dnia.

Przelewy standardowe

Przelewy do innych banków są realizowane w tzw. sesjach. Pośredniczy w nich Krajowa Izba Rozliczeniowa, która jest odpowiedzialna za obsługę systemu ELIXIR — związanego z przelewami międzybankowymi. Terminy sesji prezentują się następująco:

  • sesja I — 9:30 – 11:00,
  • sesja II — 13:30 – 15:00,
  • sesja III — 16:00 – 17:30.

Warto podkreślić, że banki mają różne terminy sesji przychodzących i wychodzących, a szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie swojego banku.

Przelewy przyspieszone

Istnieje możliwość zlecenia przelewu przyspieszonego, który zostanie zrealizowany niemal natychmiast bez względu na to, w jakim banku jest rachunek zlecającego i odbiorcy. Koszt takiej usługi waha się w granicach od kilku do dziesięciu złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *