Otwierając firmę, należy mieć na uwadze, że jej działanie obwarowane jest przepisami prawa. Dlatego też warto zadbać o kompleksową obsługę prawną.
Na czym polega kompleksowa obsługa prawna?
Każdy, kto zakłada przedsiębiorstwo, wie, że już od samego początku niezwykle istotne są kwestie prawne. Od momentu założenia firmy, jej istnienie jest możliwe w pewnych ramach prawnych. Przedsiębiorca jednak powinien zajmować się przede wszystkim rozwojem swojego biznesu, nie meandrami prawnymi. Dlatego też warto zadbać o stałą pomoc prawną. Profesjonalista, który obsługuje firmę od początku do końca, zna ją najlepiej, będzie też w stanie doradzić najbardziej odpowiednie rozwiązanie w przypadku kwestii prawnych wynikłych w miarę działania przedsiębiorstwa. Prawnik, mając pełny obraz sytuacji w przedsiębiorstwie, może na chłodno ocenić jakie są szanse i zagrożenia płynące z mechanizmów rynkowych. Jeśli z jakiegoś powodu nastąpi konieczność reprezentowania firmy przed sądem, może nas też reprezentować jako nasz pełnomocnik.
Obsługa prawna firm jest przydatna na każdym etapie istnienia firmy – prawnikowi można zlecić zadbanie o dochowanie procedur rejestracji, stworzenie wewnętrznych procedur, a także przeprowadzenie przekształcenia lub likwidacji firmy. Więcej informacji w tym zakresie dostępnych jest pod linkiem (https://jakubowskazawada.com/obsluga-prawna-firm/).
Stała obsługa prawna czy dział prawny?
Wiele firm decyduje się na zbudowanie, w ramach ich wewnętrznych struktur, stałego działu prawnego. Warto zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla przedsiębiorstwa – zespół prawny czy zewnętrzna stała obsługa. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej kosztowne, w dodatku może się zdarzyć, że opłacać będziemy profesjonalistów nawet wtedy, gdy aktualnie nie ma konkretnych spraw, którymi trzeba by się zająć. Z drugiej strony, prawnicy są skupieni wyłącznie na naszej firmie.
Zewnętrzne usługi prawne mają tę zaletę, że prawnicy zajmujący się przedsiębiorstwem rozwijają się w wielu kierunkach, zdobywając doświadczenie zawodowe. Często też takie podmioty współpracują z doradcami podatkowymi lub biurem rachunkowym – dzięki temu mają wsparcie specjalistów z innych dziedzin, powiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Taką obsługę naprawdę można nazwać kompleksową. Zewnętrzna obsługa prawna będzie idealnym rozwiązaniem dla małych firm, które nie planują powiększania zespołu. Popularne obecnie są rozwiązania hybrydowe – mały zespół prawny in house do doraźnej pomocy i stała, zewnętrzna obsługa prawna. Więcej o zapewnieniu ochrony prawnej przedsiębiorstwom przeczytać można tu: https://jakubowskazawada.com/ochrona-prawna-przedsiebiorstw/.
Zakres działań, które można zlecić w związku z zewnętrzną obsługą prawną
Zewnętrzna kancelaria prawna może zostać zatrudniona do stworzenia i rejestracji spółki. Opracuje też wewnętrzne procedury, całą dokumentację (także projekty umów z kontrahentami). Prawnik może również wesprzeć organy spółek w sporządzaniu uchwał.
Stała obsługa prawna przyda się w związku z prawami własności intelektualnej – ochrona znaków towarowych, twórczości, patentów – te aspekty dobrze jest powierzyć prawnikowi. Specjalista zabezpieczy naszą firmę z punktu widzenia zakazuj konkurencji czy dbałości o tajemnicę przedsiębiorstwa. Istotna jest także reprezentacja w czasie sporów sądowych, wynikłych na przykład ze spraw pracowniczych czy z tytułu umów z kontrahentami. Reprezentowanie samego siebie nie jest dobrym pomysłem.
Poszukując kancelarii, w wyszukiwarce warto wpisać hasło takie jak: Kancelaria Adwokacka z Rzeszowa. W ten sposób możemy znaleźć podmiot, który będzie czuwać nad naszym biznesem. Doświadczony prawnik w porę zareaguje na wszelkie pojawiające się na drodze naszej firmy zagrożenia.