Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego mieszkania

W przeciwieństwie do najmu zakup mieszkania jest decyzją, która ma trwałe skutki — mieszkanie, które kupimy, zostanie z nami na długo jako nasza nieruchomość, albo jako pieniądze pozostałe po sprzedaży. Niewątpliwie podjęcie takiej decyzji wiąże się z ogromnym stresem, przez co osoby szukające mieszkań gubią się w niezliczonych detalach, które w gruncie rzeczy nie mają żadnego znaczenia. Jak tu nie zwariować? I na jakie konkrety warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Parametry mieszkania

– Powierzchnia

W większości nowych inwestycji możemy znaleźć cały wachlarz propozycji odnośnie do metrażu mieszkań — Od 20-metrowych kawalerek po 150 apartamenty. Dobra decyzja odnośnie do metrażu mieszkania jest oparta na kompromisach; wiadomo, że większe lokum więcej kosztuje, ale ważne też jest, aby wszyscy czuli się w danym mieszkaniu dobrze, a ciężko będzie o komfort dla 4-osobowej rodziny w 20-metrowej kawalerce.

– Wysokość sufitu

Tutaj, całe szczęście, możemy najczęściej zaufać deweloperom — w nowych mieszkaniach wysokość sufitu jest utrzymana na zazwyczaj odpowiednim poziomie — około 260 cm dla mniejszych pomieszczeń i 270 cm dla większych. Zapewnia to przestronny wygląd wnętrza i komfortowe samopoczucie mieszkańców. Nie oszukujmy się — wysokość mieszkania jest postrzegana przez część kupujących jako drugorzędna cecha, ale decydując się na mieszkanie o zbyt niskim suficie, szczególnie w większych pomieszczeniach, na dłuższą metę ryzykujemy pogorszenie się samopoczucia domowników.

Lokalizacja

Na lokalizację mieszkania składa się oczywiście jego otoczenie — zarówno to bliższe — osiedle jak i budynek mieszkalny i to dalsze — okolica, w której się znajduje, pobliskie sklepy spożywcze, czy tereny zielone itp. Obydwa te aspekty są ważne przy zakupie mieszkania i również, podjęcie decyzji o lokalizacji jest sztuką kompromisu. Nie będzie nigdy lokalizacji idealnej dla każdego, więc każdy osobiście musi podjąć decyzje — czy ważniejsza jest bliskość centrum miasta, czy bardziej odpowiadają nam klimat przedmieść? Przy tym musimy także znaleźć budynek, który nam odpowiada i jeszcze zmieścić się w budżecie. W tym chaosie różnych parametrów warto zastanowić się, co jest dla nas najbardziej praktyczne. Dla kilkuosobowej rodziny ważne jest, aby w budynku mieszkalnym była winda, a dzieci mogły się bawić na bezpiecznym zamkniętym osiedlu. Dla singla jednak zapewne ważna jest bardziej okolica i bliskość do centrum miasta. Wszystko to, jak widać, kwestia osobistych potrzeb.

Więcej znajdziesz na https://orlex.pl/oferta/40/rumia-debogorska

Podsumowując, nawet jeśli istnieje kilka podstawowych cech, na które każdy powinien zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, to jaką wagę mają dla nas te cechy to kwestia naszych osobistych preferencji. Jeśli wiemy, czego chcemy i czego potrzebujemy, to nawet jeśli nie znajdziemy mieszkania idealnego dla każdego, możemy znaleźć mieszkanie idealne dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *