Planujesz remont biura? – Zastosuj ścianki działowe

Coraz częściej wykorzystywane w biurach urządzanie przestrzeni w oparciu o open space niesie wiele korzyści dla budowania ducha zespołu i wspólnej pracy nad różnymi projektami. Nawet najbardziej zgrany team składa się jednak z pojedynczych pracowników wykonujących własne zadania i wymagających często pełnego skupienia nad powierzonym zleceniem. Zastosowanie ścianek działowych w obrębie przestrzeni biurowej może być dla nich jedyną szansą na prywatność w miejscu pracy i zachowanie, choć części swobody samodzielnej pracy, bez ciągłego kontaktu z otaczającym szumem, rozmowami czy pojawiającymi się w biurze gośćmi i klientami. Jak jednak zaprojektować dobrze biuro open space ze ściankami działowymi, by zachować jego pełną funkcjonalność?

Jak wybrać ścianki działowe do biura – przegląd dostępnych rozwiązań

Klasyczne ścianki działowe mogą kojarzyć się ze stałą konstrukcją wbudowaną w plan budynku i oddzielającą od siebie poszczególne pomieszczenia czy stanowiska pracy. W praktyce coraz częściej odchodzi się od nich jednak w stronę bardziej czasowych, elastycznych rozwiązań, które dadzą możliwość przeprojektowania wnętrza biura zależnie od zapotrzebowania. Nawet wśród przenośnych ścianek działowych pojawia się jednak wiele wariantów, które odpowiednio dopasowane do potrzeb biura podniosą znacząco jego funkcjonalność. Jak wybrać ścianki działowe?

Ruchome ścianki działowe wykonane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do biur, które zależnie od prowadzonego projektu mogą wymagać zmiany ustawienia przestrzeni roboczej. Możliwość umieszczenia ich w dowolnym ustawieniu czy orientacji ułatwia przygotowanie poszczególnych stanowisk pracy dla zespołów lub pojedynczych pracowników, dając im prywatność, jakiej potrzebują, ale nie odcinając od pozostałych członków zespołu działających w innych częściach biura. Istotnym elementem ścianek działowych powinien być ich prosty montaż i demontaż – ścianki nie powinny być ruchome i niestabilne, ale jednocześnie musi być możliwość przeniesienia ich w inne miejsce w razie pojawienia się nowego pracownika, zmiany mebli czy reorganizacji przestrzeni roboczej.

Wielkość i ustawienie ścianek działowych będą miały znaczenie już przy projekcie biura. Zależnie od oczekiwanych efektów, firmy zajmujące się współcześnie przygotowywaniem ruchomych ścianek działowych mogą zaproponować zarówno niskie, pojedyncze segmenty montowane do biurek lub wolnostojące, jak i znacznie wyższe ścianki działowe zapewniające lepszą akustykę i wyciszenie stanowisk pracy. Niskie ścianki działowe są niezwykle przydatne w biurach opartych na współpracy poszczególnych stanowisk, zapewniając pracownikom odpowiedni poziom prywatności ale i dając szansę znalezienia się na poziomie wzroku z innymi współpracownikami.

Ścianki działowe a walory dekoracyjne biura

Wolnostojące ścianki wygłuszające mogą być dość prostym elementem pełniącym funkcję typowo techniczną, ale coraz częściej wybierane są także jako ważny element wystroju całego wnętrza. Dobrane pod kątem kolorystyki biura i wizerunku firmy kształty i wzornictwo ścianek działowych będą doskonałą formą urozmaicenia przestrzeni a nawet swojego rodzaju reklamą biura.

Ścianka działowa może być także wygodną formą organizacji przestrzeni w obrębie jednego biurka, służąc jako miejsce do zawieszenia kalendarza, drobnych notatek czy najważniejszych telefonów, dat i informacji do zapamiętania. Gdy ścianka otacza biurko z 3 stron, co ma miejsce między innymi w przypadku call center, każdy pracownik ma szansę przygotowania swojego biurka wedle uznania, nie zaburzając przy tym wystroju i ogólnego wizerunku całego biura.

Dlaczego warto zamontować w biurze ścianki działowe?

Estetyczne i funkcjonalne ścianki działowe doskonale dopełniają przestrzeń biurową zarówno małych, jak i dużych firm i coraz częściej wybierane są nawet tam, gdzie idea open space jest silnie zakorzeniona. Wykorzystanie możliwości, jakie daje nawet tymczasowy podział biura na mniejsze sektory jest niezwykle korzystne, bo choć trzeba podkreślić szanse, jakie otwiera praca całego zespołu w jednej przestrzeni, poprawa akustyki pomieszczenia czy stworzenie częściowej prywatności dla pracowników jest równie ważnym czynnikiem efektywności całego zespołu. Ścianki działowe sprzyjają koncentracji w miejscu pracy, czynią biuro bardziej estetycznym i pozwalają ukryć jego mankamenty, jednocześnie podkreślając wszystkie atuty otwartej przestrzeni pracy. Dobrze zaprojektowane będą jedynie wartością dodaną dla i tak dobrze zorganizowanego biura. Jeżeli nie masz jeszcze firmy, której mógłbyś zlecić projektowanie i stawianie ścianek działowych – przejrzyj ofertę katalogu ExportPages.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *