Praca w Holandii – czym trzeba pamiętać?

Dobra praca za granicą, w tym również w Holandii, to marzenie niejednego Polaka. Często jednak negocjując warunki zatrudnienia i skupiając się na dokumentach potrzebnych do podpisania umowy, zapominamy o innych istotnych aspektach pobytu w obcym państwie. Jak zatem zorganizować wyjazd, żeby o niczym nie zapomnieć? O czym pamiętać przygotowując się do pracy w Holandii? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Jak wygląda praca w Holandii?

Pracę w Holandii możemy znaleźć samodzielnie lub za pośrednictwem agencji. W tym przypadku korzystniejsze jest to drugie rozwiązanie. Dlaczego? W zależności od branży i stanowiska może się okazać, że w niektórych okresach roku pracy będzie mniej, a w niektórych więcej. Mając tego rodzaju informacje, zdecydowanie łatwiej będzie optymalnie wybrać czas oraz długość wyjazdu.

Jeśli zamierzamy zatrzymać się w Holandii na dłużej niż 90 dni, konieczne będzie zameldowanie się w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Będzie do tego potrzebny dowód osobisty lub paszport oraz zaświadczenie od pracodawcy. Jeśli nie podejmujemy pracy ani żadnej działalności gospodarczej, do zameldowania wystarczy posiadanie wystarczających środków finansowych i ubezpieczenia medycznego. Jeśli chodzi o dokumenty, ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie dowód osobisty. Z nieposiadanie tego dokumentu w Holandii można otrzymać spory mandat. Szukasz pracy i chcesz czuć się bezpiecznie? Sprawdź ofertę Holland Contracting.

W Holandii obowiązuje płaca minimalna, która od 1 stycznia 2020 roku wynosi 1653,60 euro. Suma ta obowiązuje pracowników, którzy ukończyli 21 lat. Osoby zatrudnione otrzymują wypłatę co tydzień.

Podatki w Holandii

Wyjeżdżając do pracy w Holandii warto pamiętać, że rok podatkowy pokrywa się tam z rokiem kalendarzowym, czyli tak samo jak w Polsce. Podatek dochodowy dzieli się tam na trzy tzw. boxy: dochody z zatrudnienia lub wynajmu nieruchomości, dochody z udziałów w spółkach skarbowych oraz dochody z tytułu posiadanych oszczędności i inwestycji.

Aktualnie progi podatkowe zostały ograniczone do dwóch poziomów: 37,35%, który obowiązuje przy dochodach rocznych do 68 508 euro a tej kwoty trzeba się rozliczać stawką 49,5%. Roczną deklarację podatkową należy złożyć w określonym terminie po otrzymaniu pisma z Urzędu Skarbowego lub papierowej deklaracji.

Rozliczenie podatkowe możemy przeprowadzić sami lub skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w zwrotach podatku z Holandii. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż dzięki niemu zyskujemy pewność, że wszystkie dokumenty zostały właściwie wypełnione a my sami nic na tym nie stracimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *