SENIOR KONTRA PRZEZIĘBIENIE

Sezon na przeziębienie trwa w najlepsze. Szczególnie na nie podatni są seniorzy, którzy pomimo ostrożności, mogą ulec wszechobecnym wirusom. Dla młodych osób przeziębienie nie stanowi większego zagrożenia, lecz w podeszłym wieku może przysporzyć ono nie lada kłopotów.

Przeziębienie to objawy związane z zapaleniem błon śluzowych nosa i gardła, wywołane wirusami. Początkowe objawy, które sugerują nam początki przeziębienia to złe samopoczucie, do którego później dochodzi ból gardła, chrypka i katar, czasami kaszel. Przeważnie utrzymują się one około tygodnia. – W tym okresie szczególnie podkreślamy, że na przeziębienia bardzo podatni są seniorzy, o których trzeba wyjątkowo zadbać, gdyż każda choroba, której nie poświęcimy należytej uwagi, może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych – mówią specjaliści z Centrum Językowego Konik.

JAK PORADZIĆ SOBIE Z PRZEZIĘBIENIEM?

Osoby starsze mają znacznie słabszy system odpornościowy, co sprawia, że organizm gorzej radzi sobie w walce z chorobami. Z wiekiem zmniejsza się wydolność organizmu i jego zdolność do szybkiej regeneracji, a osoby w podeszłym wieku szybciej się męczą i gorzej im się oddycha. Dodatkowym problemem są choroby, z którymi borykają się seniorzy na co dzień. Dlatego walka z przeziębienie jest znacznie dłuższa i wymagająca w ich przypadku.

Jak zatem walczyć z przeziębieniem seniora, gdy ono już go dopadnie? Przede wszystkim zaleca się leczenie objawowe, które pozwala zwalczyć w pierwszej kolejności ból gardła lub katar. Nie należy stosować żadnych antybiotyków, gdyż nie działają one na wirusy, wywołujące przeziębienie. Ponadto z podopiecznym należy udać się na wizytę do lekarza, który określi, jakie leki może chory zażywać. Specjalista zapewne zaleci, aby senior: dużo odpoczywał, pił dużą ilość płynów – najlepiej herbaty
z dodatkiem soku malinowego lub imbiru, mających właściwości rozgrzewające. Wśród zaleceń lekarza z pewnością znajdzie się przyjmowanie dodatkowej dawki witaminy C. Warto także zaopatrzyć się w lekarstwa przeciwzapalne zawierające paracetamol i przede wszystkim unikać kontaktu z osobami, które są chore.

W przypadku seniorów bardzo istotna jest błyskawiczna reakcja na pierwsze objawy przeziębienia. Osłabiony organizm osoby w podeszłym wieku jest bardziej podatny na infekcje, które znacznie wydłużają okres rekonwalescencji. Przeziębienie seniora może przekształcić się w poważniejszą chorobę, np. grypę, co znów może doprowadzić do konieczności hospitalizacji.

2 thoughts on “SENIOR KONTRA PRZEZIĘBIENIE

  1. Centrum Językowe Konik – jeżdżę z nimi na zlecenia. To bardzo porządna i rzetelna firma, dlatego ją serdecznie polecam osobom zainteresowanym pracą w charakterze oiekunki seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *