Zalegałeś ze spłatą zobowiązań? Sprawdź, czy możesz dostać pożyczkę

Pożyczka to zobowiązanie finansowe finalizowane umową, która zobowiązuje pożyczkodawcę do przekazania klientowi określonej kwoty na ustalonych warunkach, a pożyczkobiorcę – do jej spłaty. Niestety, z różnych powodów czasami konsumenci spóźniają się z płatnościami lub zalegają z nimi. Z tego powodu może pojawić się problem przy próbie uzyskania kolejnego finansowania.

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów zadłużenie Polaków wynosi 44,8 mld zł i systematycznie rośnie. W 2019 roku niezapłacone zobowiązania finansowe oraz nieuregulowane rachunki za prąd, wodę czy też gaz wyniosły 44,1 mld zł.

W zestawieniu za II kwartał 2019 roku widać, że najlepsze zarobki mają mieszkańcy Mazowsza (6 191 zł), jednocześnie właśnie w tym regionie są najwyższe średnie zaległości – wynoszą 20 877 zł. Na drugim miejscu pod względem wynagrodzeń jest województwo dolnośląskie (5 302 zł). Jednak w tym przypadku poziom zarobku nie łączy się z zadłużeniem – wynosi tam ono 18 502 zł, co daje województwu piąte miejsce w skali kraju. Trzecie miejsce zajmuje Pomorze z pensją 5 108 zł i podobnie, jak wyżej, dochody nie idą w parze z długami. Poziom zadłużenia w tym regionie jest wysoki (18 937 zł) i znajduje się na drugim miejscu w skali całego kraju.

Porównując zarobki do poziomu zadłużenia, można zauważyć również różnice w wysokości dochodu, jaki mieszkańcy poszczególnych regionów musieliby przeznaczyć na pokrycie średniego zadłużenia. Najwięcej, bo aż 4,2 wynagrodzenia, poświęciliby mieszkańcy Lubelszczyzny. W tym województwie pensja wynosi 4 406 zł, a przeciętny dług jest na poziomie 18 734 zł. Podobnie sytuacja wygląda w regionie warmińsko-mazurskim, gdzie na spłatę długu trzeba przeznaczyć 4,1 dochodu przy zarobkach 4 212 zł i zadłużeniu 17 554 zł. Najlepiej przedstawia się sytuacja w województwie mazowieckim – tam mieszkańcy wydaliby tylko 3,3 pensji na statystyczny dług.

Opracowanie własne

– Pożyczka pozabankowa pomaga w nagłych kłopotach finansowych lub gdy potrzebujemy gotówki na różne wydatki konsumpcyjne. Jednak należy pamiętać, że decydując się na takie finansowanie, bierzemy na siebie odpowiedzialność za zwrot pieniędzy pożyczkodawcy – podkreśla ekspert https://www.aasapolska.pl. – Niespłacanie zadłużenia wiąże się z przykrymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi. Każdy pożyczkobiorca, który zalega z regulowaniem rat pożyczki, może mieć problem, aby otrzymać kolejne zobowiązanie, a do tego może trafić na listę dłużników.

Zaległe raty a kolejna pożyczka

Pożyczkobiorca mający problemy ze spłatą pożyczki może mieć problem, aby uzyskać kolejne zobowiązanie. Wszystko dlatego, że opóźnienia płatności rat zostają odnotowane w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Instytucja ta zajmuje się zbieraniem danych o pożyczkobiorcach spłacających regularnie zobowiązania, jak również o tych, którzy spóźniają się z płatnościami. BIK przetrzymuje zebrane informacje przez 5 lat za zgodą pożyczkobiorcy, ale przy negatywnych danych taka zgoda nie jest potrzebna.

Klient mający odnotowany w Biurze Informacji Kredytowej brak spłaty lub znaczne opóźnienie w płatności rat i jednocześnie wnioskujący o kolejną pożyczkę może spodziewać się odrzucenia wniosku. Większość pożyczkodawców pozabankowych współpracuje już z BIK. W momencie oceny zdolności kredytowej oraz wiarygodności klienta wysyła zapytanie o historię kredytową do tej instytucji. Jeśli otrzymana ocena konsumenta z BIK jest negatywna, wtedy wniosek najczęściej jest odrzucany.

Warto zauważyć, że instytucje pożyczkowe korzystają również z rejestrów dłużników, takich jak Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG), Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG), ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. i Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. (KRD).

Uregulowana płatność a pożyczka

Wszystkie opóźnienia w spłacie zobowiązań są przechowywane przez BIK przez okres 5 lat. W tym czasie pożyczkobiorca mający problemy z płatnościami może spodziewać się odmownej decyzji udzielenia pożyczki. Natomiast po tym okresie, zanim będzie wnioskował o zobowiązanie, powinien sprawdzić swoją historię kredytową i upewnić się, że zaległe zadłużenie zostało wyczyszczone z jego konta. W tym celu należy pobrać raport ze strony Biura Informacji Kredytowej. Jeśli okaże się, że dane nie zostały zmienione, wtedy trzeba złożyć wniosek o aktualizację. Dopiero po dopełnieniu tych formalności można starać się o pożyczkę.

Pożyczka dla zadłużonych

Na rynku jest kilku pożyczkodawców, którzy udzielają pożyczek bez sprawdzania historii kredytowej w BIK oraz w rejestrach dłużników. Instytucje te oferują zobowiązanie każdemu, kto złoży wniosek. Jednak wybierając taką pożyczkę, warto wiedzieć, że jest ona obciążona wysokim oprocentowaniem, wysokimi kosztami oraz dodatkowymi opłatami, które mogą być bardzo niekorzystne dla pożyczkobiorcy. Pożyczkodawcy oferujący takie zobowiązania ryzyko ich niespłacenia rekompensują sobie, doliczając dużo różnych opłat. Korzystanie z takich ofert nie jest z pewnością korzystne i lepiej ich unikać. Drogie pożyczki mogą jeszcze bardziej pogłębić nasze kłopoty finansowe. Należy najpierw uregulować wszystkie długi, porozumieć się z wierzycielami i dopiero później występować o nową pożyczkę.

Pożyczka dla niesolidnych pożyczkobiorców może być trudna do uzyskania. Obecnie większość pożyczkodawców pozabankowych sprawdza wiarygodność klientów w BIK i w innych rejestrach, dlatego każda nieuregulowana płatność może stać się przeszkodą w otrzymaniu finansowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *