Obiło Ci się o uszy skrótowe pojęcie VPS, ale nie wiesz do czego się konkretnie odnosi? Poszukujesz komfortowego rozwiązania hostingowego, które zapewni Twojej stronie internetowej wysoką jakość ładowania się oraz bezawaryjność? Idealnie trafiłeś, bowiem w niniejszym poradniku przedstawimy kilka najbardziej charakterystycznych cech ciekawej alternatywy wśród hostingów jaką jest VPS, czyli Virtual Private Server.
Dla przedsiębiorców i użytkowników prywatnych
Śmiało można stwierdzić, że tytułowe VPS to maszyny serwerowe stanowiące coś w rodzaju złotego środka, będąc formą pośrednią między zupełnie podstawową opcją jaką jest hosting współdzielony oraz drogim wariantem zalecanym wymagającym profesjonalistom, tj. serwerem dedykowanym. W przypadku Virtual Private Server mamy do czynienia ze zwirtualizowanym serwerem, który w zasadzie pod kątem praktycznym działa dokładnie tak samo jak wariant najwyższej klasy, jakim jest serwer dedykowany, z tą różnicą, że przy VPS z tego samego urządzenia korzysta jeszcze paru innych użytkowników. W przypadku rozwiązania dedykowanego natomiast posiadamy sprzęt wyłącznie do własnego zastosowania. W praktyce jednak nie ma szczególnie dużej różnicy między obydwoma alternatywami hostingowymi, ponieważ zarówno dedykowany jak i VPS pozwala na przeprowadzanie dokładnie tych samych operacji. Do tego, płacimy znacząco mniej niż gdyby tak zainwestować we własną maszynę serwerową.
Sposób działania
Dla przykładu i ogólnego rozeznania w temacie serwerów VPS, postanowiliśmy wejść na stronę jednego z doświadczonych i długo funkcjonujących na rynku podmiotów hostingowych jaką jest znana marka Linuxpl.com, która w ofercie posiada wspomniane rozwiązanie. Dostawca, wśród szerokiego wachlarza mocno zróżnicowanych propozycji hostingowych, prezentuje klientom m.in. dyski w macierzach, pamięć RAM z korekcją i detekcją błędów ECC oraz fachowe urządzenie serwerowe najwyższych parametrów technicznych. To z kolei przekłada się na pełną niezawodność ale i zarazem dużą elastyczność środowiska VPS. Konsument decydujący się na taki wariant czy to w Linuxpl.com, czy w jakiejkolwiek innej solidnej firmie, nie płaci kroci jak przy rozwiązaniu dedykowanym, a otrzymuje w zasadzie maksymalnie sprawny sprzęt do własnego zastosowania. Użytkownik dysponuje opcją dostępu administracyjnego, przez co rozumie się tak zwany Root, co pozwala mu na instalację aplikacji oraz wykonywanie indywidualnych konfiguracji w razie potrzeby i zgodnie z własnymi preferencjami. W praktyce jest to równoznaczne z możliwością sprawowania indywidualnej kontroli nad wszelkimi zasobami serwerowymi.