Zwrot podatku z Irlandii – najważniejsze zasady

Irlandia to kraj, do którego wyjeżdża za pracą bardzo wielu Polaków. Tak dzieje się już od lat. Podjęcie legalnej pracy wiąże się jednak z koniecznością płacenia podatków. Podpowiadamy, kiedy i jak odzyskać pieniądze od irlandzkiego fiskusa.

Gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, Polacy chętnie zaczęli wyjeżdżać do pracy za granicą, a jednym z popularniejszych kierunków okazała się Irlandia. Tuż po 2003 roku na „zielonej wyspie” było już ponad 200 tys. Polaków. Okazało się, że stanowią oni już 5% całego społeczeństwa irlandzkiego. W kolejnych latach emigracja do Irlandii jednak zmniejszyła się, wielu Polaków wyjechało z tego kraju. W rezultacie w 2016 roku było ich tam już tylko 112,5 tys. osób. W ostatnich latach znowu wielu Polaków myśli o wyjeździe z Irlandii, ponieważ ta staje się coraz droższa do życia. Na przykład w ostatnich latach ceny mieszkań wzrosły aż czterokrotnie, a na czynsz w przyzwoitej dzielnicy trzeba wydać nawet 3 tys. euro. Dla wielu Polaków to dużo, szczególnie gdy zarabiają średnio 12 euro na godzinę. Zarówno takie osoby, które postanowiły wyjechać z Irlandii lub z niej już wyjechały, jak i nadal pracujący na „zielonej wyspie”, mogą starać się o zwrot podatku zapłaconego irlandzkiemu fiskusowi.

Podatki w Irlandii – krótka charakterystyka

Irlandzki urząd skarbowy to Revenue Irish Tax & Customs, a tax refund to zwrot podatku, jaki dokonuje właśnie ten urząd. Przysługuje on wtedy, gdy rozliczamy się za dany rok podatkowy i okazuje się, że zapłaciliśmy więcej irlandzkiemu fiskusowi, niż było to konieczne.

– Irlandzki system podatkowy dopuszcza ubieganie się o zwrot podatku do 4 lat wstecz. Warto o tym pamiętać. To oznacza, że pieniądze mogą się należeć nawet wtedy, gdy ktoś wyjechał już dawno temu z Irlandii – zauważa ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

– Pracownicy, którzy podlegają irlandzkiemu fiskusowi, płacą co miesiąc zaliczki na podatek, które są potrącane z ich pensji. Każda taka osoba powinna sprawdzić na otrzymanym payslipie swój podatkowy status, który jest oznaczany literami. „N” oznacza normalne rozliczenie i wtedy można się ubiegać co najwyżej o zwrot kosztów za doszkalanie lub wynajem mieszkania. Litera „W” to informacja, że możemy otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, jeśli nie jesteśmy rezydentami, za to litera „E” oznacza płacenie zawyżonego podatku, który możemy odzyskać po uzyskaniu certyfikatu podatkowego od irlandzkiego urzędu skarbowego – wyjaśnia ekspert.

W Irlandii płaci się podatki według dwóch progów, które wynoszą 20% i 40%. Jednak stawki dla tych progów mogą być różne i zależą przede wszystkim od sytuacji danego podatnika. Na przykład inny podatek zapłacą osoby samotnie wychowujące dzieci, a inny małżonkowie, którzy obydwoje uzyskują dochód.

Jakie dokumenty są potrzebne do zwrotu?

Zwrot nadpłaty podatku nie odbywa się w Irlandii automatycznie. Aby odzyskać pieniądze od fiskusa, należy złożyć w irlandzkim urzędzie skarbowym rozliczenie za dany rok podatkowy. To jednak nie wszystko. Złożenie zeznania podatkowego wymaga przygotowania kilku dokumentów. Przede wszystkim musimy posiadać Personal Public Service Numer (PPS), który pełni podobną funkcję, jak nasz polski NIP. Do tego trzeba pamiętać, żeby każdy pracodawca, u którego pracowaliśmy, wystawił nam dokumenty dotyczące rozliczenia zaliczek na podatek.

O jakie dokumenty dokładnie chodzi? Przede wszystkim potrzebny będzie formularz P45, który zawiera informację nie tylko o kwocie całego wynagrodzenia, ale także o sumie zapłaconych podatków. Taki dokument wystawia pracodawca, gdy kończymy u niego zatrudnienie. Za to na koniec roku podatkowego pracodawca powinien wystawić zawsze dokument P60 o dochodach i podatkach zapłaconych przez pracownika. Ewentualnie w zastępstwie można również wystawić Statement of Earnings. Mogą także przydać się takie dokumenty jak Income Levy Certificate albo Universal Social Charge Certificate.

Jeśli chcemy się rozliczyć za bieżący rok podatkowy, bo już wyjeżdżamy z Irlandii, wtedy powinniśmy złożyć zeznanie podatkowe na formularzu P50. Dobrym rozwiązaniem jest także wystąpienie do irlandzkiego urzędu skarbowego o tzw. P21 – Balancing Statement, co z reguły znacznie przyspiesza zwrot podatku. Dowiedz się więcej o zwrotach podatku z Irlandii.

Zwrot podatku a terminy

Warto zatrzymać się nieco przy kwestii związanej z terminami. Irlandzki system jest podobny do polskiego pod tym względem, że tam rok podatkowy również pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli nie planujemy wyjazdu z Irlandii, trzeba poczekać do zakończenia danego roku podatkowego, aby się rozliczyć za ten okres. Rozliczenie za poprzednie lata można składać w dowolnym czasie. Na pieniądze z podatku czeka się zwykle od 2 do 4 miesięcy. Przelewane są one albo na konto w banku w Irlandii, albo przesyłany jest czek. Można także skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w zwrotach podatku z Irlandii i innych państw europejskich i załatwi za nas wszystkie sprawy.

Zwrot podatku z Irlandii należy się każdemu, który zapłacił zbyt dużą kwotę w formie zaliczek podatkowych. Warto zainteresować się tą kwestią, ponieważ średni zwrot podatku z Irlandii to nawet 3530 zł. Pieniądze można odzyskać również wtedy, gdy pracowało się w Irlandii bardzo krótko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *