Ostrzegawcze spodnie robocze.

W niektórych branżach, kwestia odpowiedniej widoczności pracownika to priorytet. Nie jednokrotnie od tego może zależeć zdrowie a nawet życie człowieka. W wielu wypadkach nie wystarczy już tylko kamizelka czy kurtka ostrzegawcza, a są potrzebne ostrzegawcze spodnie robocze.

Osoba ubrana w ostrzegawcze spodnie robocze spełniające normę EN ISO 20471 jest widoczna z daleka na drodze, na placu budowy, lotnisku czy w innych niebezpiecznych miejscach.

Jak odpowiednio wybrać takie spodnie robocze? Na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim musimy zdecydować, czy wybieramy spodnie robocze do pasa czy ogrodniczki. Następne, najlepiej określić jakiej klasy ma być to ubranie (Ubrania ostrzegawcze występują w trzech klasach 1-3 gdzie 3 jest najlepszą klasą). Podczas szukania ostrzegawczych spodni roboczych, nie znajdziemy produktów wykonanych w 100% z bawełny. Specyfika materiału odblaskowego, wymusza na producentach użycie materiałów sztucznych. Jeżeli często wykonujemy prace na kolanach, warto wybrać te modele których to miejsce wykonane jest z wzmocnionych materiałów typu CORDURA. Innym newralgicznym miejscem jest krok. Dobrze, jeżeli producent zastosował tam wstawkę z elastycznego materiału lub chociaż odpowiednie wzmocnienie. Najczęściej są to wzmocnione szwy bądź wstawka z odpowiedniego materiału. Spodnie robocze powinny być wyposażone w odpowiednią ilosć kieszeni. Nie może zabraknąć miejsca na miarkę, podstawowe narzędzia czy telefon komórkowy. Dobrze, jeżeli kieszeń na piersi zasuwana jest na zamek. Nie jeden telefon komórkowy zakończył swój żywot wypadając z tej kieszeni 🙂

Dobre spodnie robocze to przede wszystkim wygoda. Liderem pod tym względem jest marka Snickers czy Mascot. Ich spodnie robocze – również te ostrzegawcze – projektowane są tak by w maksymalny sposób pasować do ciała. Nie krępują ruchów, zapewniają dużą swobodę i wygodę podczas pracy.

Do codziennej pracy nie polecam przeciwdeszczowych spodni roboczych. Chronią one wprawdzie przed deszczem, ale w pogodny, słoneczny dzień, będą powodem nadmiernego pocenia i dyskomfortu termicznego. Takie spodnie robocze – przeciwdeszczowe – najlepiej mieć przygotowane i ubierać je na zwykłe spodnie robocze w razie potrzeby. Kupując taki produkt pamiętajmy, że zazwyczaj takie spodnie przeciwdeszczowe ubieramy na nasze spodnie robocze – dlatego muszą być odpowiednio większe.

Jeżeli priorytetem podczas szukania spodni roboczych jest odpowiednia widzialność, bierzmy pod uwagę jedynie te produkty, które spełniają przynajmniej normę EN ISO 20471 3 klasy. Informację o tym czy dany produkt spełnia lub nie tą normę znajdziemy na metce, lub w instrukcji użytkowania czy karcie charakterystyki.

Bardzo istotne jest zapoznanie się z instrukcją użytkowania ostrzegawczych spodni roboczych. Określa ona sposób i maksymalną liczbę cykli prania. Niestety każda odzież ostrzegawcza, a więc również odblaskowe spodnie robocze w miarę upływu czasu i cykli prania traci swoje właściwości. Stwarza to duże zagrożenie dla pracownika, który nie zawsze jest świadomy tego, że jego spodnie nie są już odpowiednio widoczne.

Odpowiednio dobrane ostrzegawcze spodnie robocze w dużym stopniu poprawiają nasze bezpieczeństwo . Nie odbywa się to na szczęście kosztem naszego komfortu. Warto zainwestować w dobry produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *